Thu October 29, 2020   |   پنج شنبه ۸ آبان ۱۳۹۹  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  شهرداری همدان  |  اخبار و رویدادها  |  مناقصه و مزایده  |  پیام ها و اطلاعیه ها
وحيد علي ضميــر
معاون خدمات شهري شهرداري همدان
     پیام ها و اطلاعیه ها
هشتمين نمايشگاه تخصصي خدمات شهري و سومين نمايشگاه مبلمان شهري
بیشتر ...
     مناقصه و مزایده
اصلاحــــیه آگهی مزایده واگذاری حق بهره برداری از تعدادی ایستگاه عرضه میوه و تره بار و بازارچه محلی شهروند
بهره برداری تعدادی از ایستگاه های عرضه میوه و تره بار همشهری و بازارچه محلی شهروند
فروش 2 دستگاه اتوبوس اوراقی
فروش آهن آلات ضایعاتی
تعمیر و نگهداری از تاسیسات پارک ها و مبلمان شهری در سطح مناطق
بیشتر ...
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٠/١١ تعداد بازدیـد : ٢۴۴   بازگشت
 
 
 


روابط عمومي معاونت خدمات شهري :


قابليت همدان در معرفي به عنوان شهر تاب‌آور

 

 در نخستين همايش همدان، استان تاب‌آور که به همت مديريت شهري همدان و با حضور مسؤولان کشوري و استاني و شهري برگزار شد همدان شهري با قابليت معرفي به عنوان شهر تاب‌آور معرفي شد.

*نجار: نگاه جامعه نگر نداريم و عمدتاً با روزمرگي کار مي‌کنيم

رئيس سازمان مديريت بحران کشور در اين همايش سخنان خود را با طرح اين سؤال که چرا با در اختيار داشتن علم و خرد و انديشه و دانش و اين همه تجهيزات در مقابل حوادث نگرانيم؟ اظهار کرد: چرا بايد با بارش يک برف نيمه سنگين به مشکل بخوريم و يا با بارندگي به نسبت شديد اين همه مشکل براي مردم اهواز و خرمشهر ايجاد شود؟

اسماعيل نجار با بيان اينکه زلزله بم بيش از 30 هزار نفر را درگير کرد، و البته آمار دقيقي از تعداد جان باختگان نداريم، اظهار کرد: يکي از نقاط ضعف ما اين است که اطلاعات و آمار ضعيفي داريم.

نجار با اشاره به اينکه سيلاب فروردين 25 استان را درگير کرد و 35 هزار ميليارد تومان خسارت وارد نمود، عنوان کرد: دليل اصلي اينکه ما جامعه را تاب‌آور نکرديم و همواره هم بار را بر دوش ديگري مي‌اندازيم، اين است که نگاه جامعه نگر نداريم و عمدتاً با روزمرگي کار مي‌کنيم.

وي با تأکيد بر اينکه در زمينه پيشگيري از بحران يا کمتر توجه کرديم و يا اينکه اصلاً عنايت نداريم، افزود: يکي از ضعف‌هاي ما اين است که خطرپذيري نداريم و پاسخ‌محور هستيم.

اين مسؤول با بيان اينکه يکي ديگر از معضلات و مشکلات ما در جامعه اين است که مردم مديريت بحران را نمي‌شناسند، تصريح کرد: مردم اساس کار هستند و تمام دستگاه‌هاي اجرايي، نيروهاي مسلح و... در بحران مسؤوليت دارند.

نجار با اشاره به اينکه مطالعه دقيق براي ساخت شهرها انجام نشده است، اظهار کرد: 76 تن در سيلاب فروردين ماه جان باختند که 21 نفر آنها در شيراز بودند، چرا که در شيراز به دليل عدم مديريت مسير رودخانه را به خيابان مبدل کرده بودند و اغلب اتفاقات بر اثر سوء مديريت و فکر نکردن به آينده کار رخ مي‌دهد.

رئيس سازمان مديريت بحران کشور در ادامه افزود: قم‌رود را تبديل به پارکينگ و... کردند و بنده چندين بار به استاندار قم نامه نوشتم که قم‌رود را به حالت اوليه برگردانيد، ما دست‌کاري در طبيعت انجام مي‌دهيم بدون اينکه به حوادث طبيعي توجه کنيم.

 نجار تصريح کرد: سکونتگاه‌هاي غير رسمي افزايش يافته است و افزايش جمعيت و توسعه نامتوازن شهرها همه و همه باعث شده مشکلات افزوده شود.

وي به رفتار در حوادث اشاره‌ کرد و گفت: اميد مي‌رود با آئين نامه‌ها و تصويب قوانين بتوانيم مشکلات را حل کنيم، اميدواريم بتوانيم مشکلات را کاهش دهيم و خسارت جاني را کم کنيم.

نجار عنوان کرد: 146 هزار کيلومتر رودخانه در کشور وجود دارد که 76 هزار کيلومتر در مناطق مسکوني است و تاکنون 7 هزار کيلومتر ساماندهي شده است.

*گردان: مديريت شهري همدان در تاب‌آوري موفق بوده است

رئيس شوراي اسلامي شهر همدان نيز با بيان اينکه مديريت شهري همدان در تاب‌آوري موفق بوده و در اين زمينه تلاش وافر داشته است، اظهار کرد: در فروردين ماه امسال همدان با مديريت قبل از سيل، و مديريت يکپارچه کمترين تلفات را در سيل داشت.

کامران گردان با اشاره به اينکه همدان از نقاط حادثه خيز کشور است، عنوان کرد: ما بيشتر به بعد از بحران مي‌پردازيم در حالي که براي مديريت بحران بايد به موضوع پيشگيري توجه کرد.

وي با تأکيد بر پرداختن به تا‌ب‌آوري شهرها افزود: سازماني تاب‌آور است که با برنامه‌ريزي و مديريت براي کاهش آسيب اقدام کند.

*اجراي طرح دوام و گروه‌هاي واکنش اضطراري در محلات از اقدامات در همدان

گردان بر تشکيل گروه‌هاي محله محور و افزايش مشارکت مردم در افزايش تاب‌آوري شهر تأکيد کرد و گفت: اجراي طرح دوام در همدان و گروه‌هاي واکنش اضطراري در محلات از جمله اقدامات در شهر همدان است.

گردان اظهار کرد: شهر همدان را مي‌توان به عنوان شهر تاب آور معرفي کرد.

*صوفي: همدان مي‌تواند دبيرخانه شهرهاي تاب آور لقب بگيرد

شهردار همدان هم عنوان کرد: مديريت شهري در کشور مديران را درگير مشکلات شهري کرده و غالب شهرداران درگير مسائل روزمره شده اند.

 عباس صوفي گفت: براي رسيدن به توسعه پايدار بايد برنامه‌ريزي کرد و يکي از راه‌هاي رسيدن به توسعه پايدار موضوع تاب آوري شهري است.

وي اضافه کرد: در مديريت شهري همدان با همراهي دستگاه‌هاي ديگر به اين اتفاق نظر رسيديم که همدان مي‌تواند دبيرخانه شهرهاي تاب آور لقب بگيرد.

شهردار همدان با اشاره به اينکه به عضويت شهرهاي تاب آور درآمده ايم، گفت: اتفاقي که براي ما در فروردين ماه در مديريت بحران افتاد پيش‌بيني قبل از سيل بود که اين اتفاق با برنامه‌ريزي خوب و همراهي تمامي دستگاه‌هاي اجرايي انجام شد و شهر همدان کمترين خسارت را در سيلاب داشت.

*هزينه بيش از 20 ميليارد توماني براي انتقال آب‌هاي سطحي در چهار منطقه شهر

صوفي با اعلام اينکه مطالعاتي در خصوص زلزله و سيلاب انجام شده است، اظهار کرد: مطالعات سيلاب و زلزله را شروع کرديم و بالاي 20 ميليارد تومان براي انتقال آب‌هاي سطحي در چهار منطقه شهر هزينه شده است.

وي با بيان اينکه اقدامات مختلفي در حوزه سيل در شهر انجام مي‌شود، عنوان کرد: با برنامه‌ريزي کار مي‌کنيم که از اين خطرات رهايي داشته باشيم، نکته مهم‌تر اينکه مردم را بايد به مشارکت دعوت کنيم و نکته بعدي بحث دوام است.

شهردار همدان در اين خصوص گفت: 75 محله در همدان داريم که بايد مردم را در حوزه تاب‌آوري به مشارکت درآوريم و کار را از محلات پر خطر شروع کرديم تا مردم را در تاب آوري مشارکت دهيم و شاهد اين نشويم که اتفاق بدي براي شهروندان بيفتد.

صوفي در نهايت تأکيد کرد: همدان مي‌تواند دبيرخانه شهرهاي تاب آور باشد.

*سيد معصومي: در توجه به تاب‌آوري شهري مانند همدان نداريم

سيد محمد سيد معصومي مديرعامل شرکت ايمن زلزله سديد و پژوهشگر و مخترع دستگاه شتابنگار نيز در اين همايش اظهار کرد: در توجه به تاب‌آوري شهرها، شهري مانند همدان به صورت متمرکز نداريم.

وي گفت: تاب‌آور سازي يعني بالا بردن مقاومت شهر در برابر بلاياي طبيعي مانند زلزله و سيل، توجه ويژه ‌به ساخت و سازها نيز يکي از راهکارهاي تاب آور سازي است.

 وي اظهار کرد: شهرها با هم متفاوت است و سازه‌ها متفاوت است، سازه‌ها فرق کردند و شهرها به سمت صنعتي سازي حرکت مي‌کند.

*نبايد جايگاه‌هاي سوخت سي ان جي در داخل شهر باشد

سيد معصومي تصريح کرد: هنوز طرح اشتباه توسعه گازرساني را که سال 50 انجام مي‌شد داريم و نبايد گاز شهري با فشار بالا به شهرها انتقال يابد و نبايد جايگاه‌هاي سوخت سي ان جي در داخل شهر باشد و بياييد بيشتر از اين نگذاريم که جايگاه سوخت در داخل شهر ساخته شود.

*هشدار انفجار لوله‌هاي گاز هنگام زلزله

وي با بيان اينکه بنده در خصوص خطر انفجار لوله‌هاي گاز در هنگام زلزله در ايران و آتش سوزي هشدار مي‌دهم، اظهار کرد: تا حوالي سال 1408 زلزله شديد 7 ريشتري نداريم، بنابراين بايد به سمت تاب‌آور سازي شهرها برويم.

وي بر اقدامات در زمينه مقاوم سازي و بالا بردن توان شبکه گاز کشور تأکيد کرد و گفت: تاب‌آوري شهرها را جدي بگيريد، نبايد دلسرد شد، ژاپن 16 سال طول کشيد تا به اين تاب‌آوري رسيد که با زلزله 7 ريشتري حتي يک خودکار هم از دستشان نمي‌افتد.

در پايان اين مراسم از دست‌نامه تاب‌آوري براي راهبران دولت محلي و دستگاه شتابنگار رونمايي شد.

 
     
 
 
 
 
همدان، شهر سبز پایدار
بانک ایده و نظر خدمات شهری
 
 
 
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٧ کاربران آنلاین :
۱۳۵,۰۵۷ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
سازمان مدیریت پسماند
سازمان آتش نشـانی
سازمان پارک ها
سازمان زیبـا سـازی
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پورتال شهرداری همدان
پایگاه اطلاع رسانی
مناقصات و مزایدات
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
طرح ها و پروژه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان